wrestling / News

Updated Lineups For WWNLive Experience Shows

March 28, 2016 | Posted by Jeremy Thomas
EVOLVE EVOLVE 93 EVOLVE 104 Wrestling - EVOLVE 92 WWN EVOLVE 177 Logo

– WWNLive has released the updated lineups for their WWNLive.com Experience shows this weekend. You can see them below; the shows take place at Eddie Dean’s Ranch in Dallas, Texas:

Friday @ 4 PM CT – EVOLVE 58
* Kota Ibushi signing before the show.
* EVOLVE champion Timothy Thatcher vs. Matt Riddle.
* Zack Sabre Jr. vs. Will Ospreay.
* EVOLVE Tag Team champions Johnny Gargano & Drew Galloway vs. Anthony Nese & Caleb Konley with So Cal Val & Andrea: Nese & Konley will split up if they don’t win.
* Chris Hero & Tommy End vs. Drew Gulak & Tracy Williams.
* Ricochet vs. TJ Perkins.
* Also scheduled are Sami Callihan, TJ Perkins, Marty Scrull, Ethan Page, Fred Yehi and others.

Friday @ 8 PM CT – CZW
* CZW champion Matt Tremont vs. Masada: No Ropes Barbed Wire Match.
* WSU champion Cherry Bomb vs. Jessicka Havok.
* Nation Of Intoxication vs. The Amazing Gulaks & Chuck Taylor
* Sami Callihan vs. Bull James/Dempsey.
* Joey Janela vs. Lio Rush
* Joe Gacy vs. Tim Donst
* AR Fox open challenge

Friday @ Midnight CT – Kaiju Big Battel
* Complete Kaiju Big Battel event including Kota Ibushi in action.

Saturday @ 12 PM CT – EVOLVE 59
* Kota Ibushi signing before the event.
* EVOLVE Champion Timothy Thatcher vs. Marty Scurll.
* USA vs. Europe Series: Ricochet vs. Will Ospreay
* USA vs. Europe Series: Matt Riddle vs. Zack Sabre Jr.
* USA vs. Europe Series: Tommy End vs. TJ Perkins.
* EVOLVE Tag Team champions Johnny Gargano & Drew Galloway vs. Drew Gulak & Tracy Williams.
* Chris Hero vs. Fred Yehi.
* Sami Callihan vs. Anthony Nese with So Cal Val & Andrea.
* Ethan Page vs. Wrestler Selected from WWNLive tryout/seminar.

Saturday @ 4 PM CT – SHIMMER 80
* Six first round tournament matches, three second round matches, and a three-way elimination tournament final bout to determine the first Heart of SHIMMER Champion featuring Veda Scott, Heidi Lovelace, Nicole Matthews, Crazy Mary Dobson, Cherry Bomb, Cheerleader Melissa and more competitors to be announced.

Saturday @ 8 PM CT – “Mercury Rising”
* This show will be a Tribute to Terry Funk, who will be in attendance for a pre-show meet & greet.
* Kota Ibushi & Johnny Gargano & TJ Perkins vs. Will Ospreay & Tommy End & Marty Scurll.
* EVOLVE champion Timothy Thatcher vs. Sami Callihan.
* Zack Sabre Jr. vs. Chris Hero.
* SHINE Champion Taylor Made with So Cal Val & Andrea vs. Ivelisse Velez.
* FIP champion Caleb Konley vs. Maxwell Chicago vs. Gary Jay vs. Jason Cade.
* Ethan Page vs. Anthony Nese with So Cal Val & Andrea.
* Fred Yehi vs. Drew Gulak.
* Tracy Williams vs. Matt Riddle.

You can find out more here.